Jak metodou B.L.A.N.S.O.R.® zaručit, že vám z pronajímaného bytu každý měsíc přijdou peníze a nájemce splní vše, na čem jste se domluvili

Jako pronajímatelé máme vlastně jediné přání:

Aby v našem bytě bydlel slušný a solidní nájemce, který bude platit nájemné včas a nebudou s ním potíže.

Zkušení pronajímatelé vědí, že to je možné... protože s takovým klidem sami pronajímají... ale že se musí po cestě vyvarovat několika nástrahám a pastem, které tam na ně číhají:

Jakmile totiž za nájemcem zaklapnou dveře našeho bytu, nepřipravený pronajímatel se dostává do role prosebníka, který poníženě škrabká na dveře a žadoní nájemce, aby ten něco dělal (či nedělal).

Zákony totiž chrání víc nájemce než pronajímatele. A nezkušený vlastník se tak rychle ocitne na chodbě přede dveřmi svého bytu s tím, že nemá na škodícího, neplatícího či jinak problémového nájemce žádné okamžité páky, které by ho přivedly k rozumu.

Příběhů o tom, jak se situace obrátila proti pronajímateli, je v internetových diskusích celá řada...

Bezrizikové pronajímání bytů metodou B.L.A.N.S.O.R. 1
Bezrizikové pronajímání bytů metodou B.L.A.N.S.O.R. 2

A pokud je nájemce nemajetný a pronajímatel na takové situace nepřipravený, nic z něj nedostane i když se bude pár let soudit a zaplatí za advokáty, soudy a exekutory desetitisíce...

Bezrizikové pronajímání bytů metodou B.L.A.N.S.O.R. 3

Začínající (či naivní) pronajímatelé dostávají tuto lekci z reality pronajímání hned při první pronajímatelské zkoušce z dospělosti:

  • Nájemné zničehonic nedorazí.
  • Nájemce je k nezastižení.
  • Byt je prázdný.
  • Nebo v něm naopak najdou úplně cizí lidi.
  • Dosud „slušný & solidní“ přechází do protiútoku.
  • A ti protřelí si dokonce najímají advokáty, aby po pronajímateli vymáhal zpět desítky tisíc korun kvůli administrativní chybě, kterou pronajímatel udělal při sjednávání smlouvy, při předávání bytu nebo při vyúčtování.

Za těch 15+ let, po které pomáháme pronajímatelům při bezrizikovém pronajímání, jsme zažili...

Nezaplatí...

Nespočet nájemců, kteří nezaplatili nájemné... a nespočet pronajímatelů, kteří neměli v rukou kromě nájemní smlouvy nic, čím by mohli neplatiče přimět k úhradě.

Zmizí...

Stovky nájemců, kteří se jednoho dne sbalili a byt beze slova opustili... a stovky pronajímatelů s nedoplatky za vodu, plyn, elektřinu, nájem, kteří netušili, co mají dělat.

poškodí...

Desítky nájemců, kteří pronajatý byt pozměnili, poškodili nebo zničili tak, že následná oprava stála desítky tisíc korun... a desítky pronajímatelů, kteří neměli na takové neřády žádnou páku a museli to celé zaplatit ze svého.

žalují...

Několik nájemců, kteří neplatili nájem a počkali si, až rázný & naštvaný pronajímatel vstoupí do jimi pronajatého bytu, vystěhuje jejich věci... a oni pak podali na pronajímatele trestní oznámení a žalobu. (Kterou pak po naléhání zděšeného pronajímatele (a patřičné odškodnění) stáhli a vysmáli se pronajímateli do očí.)

vymáhají...

A třeba i nájemce, kteří si po skončení nájmu a odstěhování se jinam najali advokáta, aby prozkoumal papíry doručené původním pronajímatelem a našel v nich chybu, kvůli které mohou požadovat pro pronajímateli peníze zpět.

(Nezkušený pronajímatel je totiž vždy snadným soustem pro všechny, kdo chtějí na jeho jednání najít právní chybu a smlsnout si na ní: Má totiž velký majetek (byt) a v případě soudní prohry si na něm tedy má exekutor co vzít. Někteří nájemci proto pečlivě zkoumají, co by mohli po pronajímateli požadovat, tento nárok uplatňují ... a když nedostanou, co chtějí, posílají na pronajímatele žalobu.)

Otevřeně musíme říct, že většina těchto situací je k pláči:

K pláči zaprvé proto, že je skličující vidět, jak rychle se může ze solidního & slušného nájemce stát člověk, který tvrdí přesný opak toho, co skutečně řekl či udělal. Který chce jen výhody a nad povinnostmi mává rukou. Nebo kterému je jedno, jaké peklo a škody způsobuje pronajímateli, které pak musí sám vlastnoručně opravovat nebo platit.

Většina českých pronajímatelů jsou totiž stejně jako vy „obyčejnými“ lidmi: Zdědili např. byt a ten teď pronajímají. Nebo si postavili rodinný dům a svůj původní byt začali pronajímat. Nebo koupili jeden či dva byty na hypotéku a 15-20 let je splácí, aby pak měli v důchodu z čeho žít. Tedy žádní miliardáři s armádou poradců a právníků, ale normální lidé, kteří tu zničenou kuchyňskou linku, propálený koberec nebo nezaplacený nájem musí zaplatit ze své vlastní peněženky a výplaty ze zaměstnání.

K pláči ale hlavně proto, že ty problémy, které jim při pronajímání vznikají, nejdou dnes - když už nastaly - vyřešit rychle a levně. Dnes to jde už jen pomalu a draze. Protože v době, kdy to šlo levně a jednoduše nad tím bohužel jen mávli rukou. (Jako ti, kdo tuto stránku navštíví a zavřou, aniž by něco udělali.)

Slyší to samozřejmě neradi, ale k pláči je to proto, že si za většinu těchto problémů mohou pronajímatelé sami

... a přitom se jich mohli jednoduše vyvarovat.

Bezrizikové pronajímání bytů metodou B.L.A.N.S.O.R. 4

Patříte mezi ty laxní, ty už napálené nebo ty předvídavé?

V naší snaze podpořit pronajímatele ale nejsme naivní:

Lidé volají topenářům, aby jim vyčistili už dlouho haprující kotel až v ten chladný podzimní den, kdy si chtějí zatopit a on nenaskočí. Přestože na to měli celé léto.

Pojistné smlouvy si lidé sjednávají až tehdy, co sousedovi shoří dům. (Nebo až střechu ve vedlejší vesnici odnese tornádo.)

Kouřit přestanou (někteří) až tehdy, když jim doktor sdělí špatné zprávy.

A stejně tak budou laxní pronajímatelé pátrat po řešení, návodech a pomocné ruce až tehdy, až problémy s nájemcem nastanou. Až nezaplatí. Až zmizí s vybavením. Až byt vyhoří. Až přijde od soudu obsílka od vytopeného souseda. Až...

Možná jste podobně uvažovali dřív i vy.

Ale jste tu. Za to vám náleží pochvala!

A to je dobrá zpráva, která o vás říká následující:

Buď patříte mezi ty, kteří na potíže při pronajímání už narazili a hledáte lepší cestu...

Nepotěšíme vás ale: Na těchto stránkách jsme připravili různé články a postupy, které vás určitě nasměrují a pomohou. Ale s vysokou pravděpodobností vás bude stát spoustu času a peněz za advokáty a soudy, abyste od zlotřilého nájemce něco dostali zpět to, co vám dluží nebo způsobil. (Tedy pokud bude vůbec z čeho brát.)

Doufám přitom ale, že vás tato zkušenost poučila a od teď budete chtít postavit váš pronájem tak, abyste se do těchto situací nedostávali. (Klidné a bezproblémové pronajímání totiž existuje a jde to... jen to člověk musí promyslet a nastavit správně od samotného začátku. Ještě před tím, než nájemce pustíme do bytu a zaklapnou za ním dveře.)

Nebo jste tu proto, že patříte mezi ty předvídavé...

Ty, kteří si uvědomují, že k bezproblémovému pronajímání nestačí jen zveřejnit inzerát a nastěhovat do bytu prvního, kdo o pronájem projeví zájem. Že se to pronajímání - jako jakákoliv činnost - dá dělat hloupě & namáhavě nebo chytře & jednoduše. A že existují lidé, kteří si tím minovým polem už prošli a znají cestu, kterou vám mohou ukázat.

Právě pro vás tu proto připravujeme naše průvodce, vzorové smlouvy, návody, videoprůvodce a podpůrné texty, vzory, příklady, dokumenty a upozornění.

Tak, aby vás tito průvodci jako starší bratr provedli všemi nástrahami, na které už narazili ostatní pronajímatelé před vámi.

Tak aby vám ukázali vám cestu, jak je jednoduše obejít či překonat. (Proč přelézat zeď, když mám klíč od dveří?)

A tak, abyste měli všechny "papíry", které pro pronajímání potřebujete, aby si na vás nemohl smlsnout žádná vykutálený nájemce, jeho advokát či horlivý úředník.

(A aby vám na pomyslné mapě ukázali: Tudy. Tudy ne. Tady je nástraha. Tady je zkratka. Tady to obejděte. Tato pěšinka je bezpečná, už jí prošli ostatní.)

"Učím se druhým rokem a již rozeznám vhodnou nemovitost a dokážu ji ocenit. Nyní působím jako občasný neoficiální poradce při koupi nemovitostí a současně buduji podnikání v jiném oboru, kde očekávám rychlejší tok peněz. Do března bych tak měl mít zajištěný pravidelný stabilní finanční tok a čas zabývat se realitami naplno.

Kurs mne velmi mile překvapil. Je profesionálně zpracovaný a bohatě propracovaný. Myslím, že lepší, než samotný kurs, už může být jen realizace informací v praxi. Na internetu je obtížnější najít takto ucelené informace. Jen se občas bojím, aby informace byly stále aktuální dle změn v zákoně. Kurz pomáhá najít nedostatky a realizovat četné praktické poznatky. Je těžké rozsahu informací v kurzu konkurovat."

Jan K*****, Jihlava

začínající pronajímatel

"Nejsem zkušeným investorem. Mám tři syny, pro nejstaršího syna jsme koupili byt jako tzv. startovací, byt jsme zaplatili úvěrem ze SS. Úvěr je hrazen z větší části příjmem z pronájmu. Váš kurz mně poskytl množství cenných návodů. Určitě se jedná o efektivně utracené peníze. Donutila jsem syny, aby si kurz také vyslechli a začali uvažovat o významu investování peněz do jiných věcí než do "hraček" (myslím mobily, přehrávače, motorky, auta apod). Poznatky hodláme využít i pro další investice do nemovitosti. Mrzí mě, že jsem si kurz neobjednala již dříve."

Eva Schmid*****

pronajímatel

"Když jsem kurs kupoval, žádné realitní zkušenosti jsme neměl. Moje očekávání splnil tak, že jsem do 5ti měsíců koupil první byt. Poodhalí a ukáže způsob, jak koupit byt, jak nalézt nájemce, jak vyhotovit nájemní smlouvu atd. Řada věcí je motivujících, a to nejen ve vztahu k bytům, a umožnila mi dívat se na věci týkající se investování trochu jinak, než před tím. Díky kurzu se mi pootevřela vrátka do oblasti nákupu a pronájmu bytů a následně investování. V současné době jednáme o další případné koupi."

Jan Mul****

začínající pronajímatel

"Kurz jsem si zakoupila, protože mám 1 byt k pronájmu a hlavně proto, že s touto činností nemám žádné zkušenosti a hlavně jsem potřebovala dobrou nájemní smlouvu. Uvědomuji si totiž možná rizika, která jsou spojena s pronájmem bytu. Na prostudování celého kurzu jsem zatím neměla moc času, ale podle toho co jsem zvládla, jsem ráda, že jsem do tohoto kurzu investovala. Protože již nyní vím, že je to dokonalý průvodce a pomocník pro ty, kteří se chtějí koupi a pronajímání bytů věnovat. Informace z kurzu jsou velice praktické, podrobné a je jasné, že jsou to informace od člověka, který je v tomto oboru opravdu profesionál. Se vzorovou nájemní smlouvou jsem maximálně spokojena a okamžitě jsem ji použila. Celkové hodnocení kurzu je na výbornou."

Drahomíra Šinog****

Rozhodnete se dnes... nebo toho časem budete litovat?

Protože o tom všem přemýšlíte a zajímáte se (jinak byste tu nebyli), patříte mezi pronajímateli do skupiny těch rozumných a inteligentních:

Už jste nějaké potíže s nájemci zažili.

Nebo uvažujete obezřetně a tušíte, že potíže mohou nastat.

A chápete tedy, že jakmile vztyčíte kolem svého bytu kompletní obranu pronajímatele, už se nebudete opírat jako ostatní jen o pár listů papíru (nájemní smlouvu) či pomoc ostatních (advokáty, žaloby, soudy)

... ale na každém kroku, v každé situaci a na každé „rozhodovací křižovatce“ budete jako pronajímatel s pomocí metody B.L.A.N.S.O.R. přesně vědět:

Jak najít a vybrat byt, který je pro pronajímání nejvíce vhodný a přinese vám nejlepší zhodnocení (tj. bude o něj mezi nájemci zájem a poroste i jeho tržní hodnota, kdybyste ho chtěli prodat).

Jak takový byt koupit levněji, než je jeho tržní cena a maximalizovat tak svůj výnos z pronajímání už od začátku (právě tady se totiž rozhoduje, zda bude váš výnos 2 %, 7 % nebo 11 % p.a.).

Jak byt připravit a vybavit k pronajímání tak, aby přivedl dostatek zájemců, kteří budou chtít platit nájemné, které určíte.

Jak byt chytře nafotit, popsat a inzerovat, aby přivedl solidní a slušné nájemce (a odradil potížisty) a jak mezi nimi vybrat toho nejlepšího, kterému nabídnout nájem.

Jaké kroky udělat při sjednávání nájemní smlouvy, na co si dávat pozor, čeho se vyvarovat a co dopsat do smlouvy a ostatních protokolů a dokumentů, aby fakt byly účinným nástrojem právní obrany (a protože dostanete jejich vzory, nemusíte je vymýšlet ani za ně opakovaně platit).

Jak se účinně chránit pro případ, kdy nájemce nebude mít na zaplacení nájmu či škod (nebo se nebude chtít vystěhovat), aniž byste museli chodit k soudu (a kdo vám v této situaci zdarma pomůže nejvíc).

Jak během pronajímání řešit různé zapeklité situace a potíže, které nastávají (a nastanou) tak, aby nájemce splnil vše, co jsme si dohodli a my jako pronajímatelé nemuseli trávit čas a utrácet peníze za advokáty, soudy, exekutory a vymahače.

Kompletní obranu pronajímatele můžete přitom vztyčit kolem svého pronájmu už dnes.

A jediné, co je potřeba rozhodnout je to, zda chcete problémy s nájemcem chcete řešit pomalu a draze... nebo levně a rychle:

Ještě váháte?

Tu situaci jste už ale vlastně zažili:

Ztratili jste telefon či notebook. Přestal vám fungovat. Nebo vám ho ukradli. A ty fotky, videa, texty a čísla, které jste v něm měli uložené, nenávratně zmizely.

Jak říkají zkušení ajťáci: Uživatelé telefonů a počítačů se dělí na ty, kteří už o své telefony, počítače a jejich obsah už přišli... a na ty, kteří o ně teprve přijdou.

Nastavení záloh telefonu, počítače a jeho obsahu je sice pruda na začátku, ale pak se o nic už nemusíme starat: Celou dobu máte jistotu, že kdyby něco, během chvíle můžete ze zálohy fungovat znovu.

O to samé se snažíme na JakPronajimatByty.cz v celém přístupu k pronajímání bytů:

Na začátku to sice vyžaduje, abyste pochopili celou strategii a jednotlivé části metody B.L.A.N.S.O.R. a způsob, jak vede k tomu, aby se vám při pronajímání tyto problémy vyhýbaly. Tedy aby vůbec nevznikaly.

A i kdyby se přesto nějaký přes ten ochranný val překulil, tak abyste přesně věděli, co máte dělat: Měli nástroje na to, aby si problémový nájemce sám rychle uvědomil, že na vás nevyzraje. Aby zařadil zpátečku. A aby se buď vrátil ke svému slušenému a solidnímu chování (a placení nájemného). Nebo aby váš byt urychleně (a beze škod) opustil.

To vše přitom bez výhrůžek, bez advokátů, soudů, exekutorů či nepříjemného dohadování se.

V klidu, bez stresu a s jistotou, že nájemce nakonec splní, co jste si dohodli a vy dostanete zaplaceno.

"Konečně bylo konkretizováno to, co je v jiných publikacích jen naznačeno. Nejlepším průvodcem je praxe, nejlépe u realitní agentury nebo někoho v oboru v řádech měsíců. Tento kurz počítám hned na druhé místo. Samozřejmě ne všechny otázky, se kterými se člověk potká v tomto oboru, jsou v kurzu vysvětleny, na to je nejlepší odpovědí praxe. Pro to, aby člověk mohl začít a velmi solidně pronikl do problematiky a zároveň věděl jakých chyb se na začátku vyvarovat, je ale kurz nejlepším "manuálem".

Vzorová smlouva je podle mě velmi dobře napsaná a asi bych ji považoval za jednu z nejcennějších informací daného kurzu. Opravdu je neocenitelná a pomůže se vyvarovat hlavních problému s nájemci.

Lidi, kteří se pronajímáním již zabývají, bych rozdělil na dvě skupiny. Ty, kteří se již v oboru velmi dobře orientují a většinou se už naučili na vlastních chybách. A ty, kteří stále tápají a těm bych kurzu doporučil, protože tam můžou najít právě ta řešení, které je trápí a nebo je teprve můžou potkat.

Kurz mě velmi nadchl. Byl jsem překvapen, že někdo je ochoten se podělit o možnostech jak přijít k penězům a jde opravdu k jádru věci, narozdíl od haldy knih většinou z Ameriky, které slibují, jak zbohatnout, ale najdete v nich jen velmi obecné povídání. Já bych možná tento kurz nenazýval kurzem, ale možná rovnou manuálem. Snad by nebylo od věci uspořádat i nějaké přednášky."

Jiří Huň****

pronajímatel

"Má očekávání od vašeho kurzu s nemovitostmi, kam se začínám obracet se svými investicemi, byla vysoká. A musím potvrdit, že jsem nadšen. Kurz potvrdil mnou očekávané, ale protože jsem už náročnější, normální hodnocení by snad bylo, že „předčil má očekávání“.

CD poslouchám většinou v autě. Určitě jsou výborným průvodcem, používám i skripta, ale je to spíš o mých časových možnostech.

Absolvoval jsem už i jiný „živý“ realitní kurz a myslím si, že váš kurz je velmi zaměřen na praxi. Příklady a konkrétní zkušenosti p.Řehulky jsou asi tím nejlepším, co se zde dá dělat.

Pro jednotlivé body obsahu bych však nepoužíval slovo „triky“. Výraz „tipy“ zní dle mého názoru pravdivěji a nezavání něčím odrazujícím.

Myslím si, že kurz není ani tak určen úplným začátečníkům, ale spíše lidem, kteří již mají určité zkušenosti s ekonomikou, účetnictvím, daněmi, marketingem atd. a tento kurz je přesunuje do jiného investičního zhodnocování, než je jejich původní činnost.

Dalším zájemcům bych tedy kurz určitě rád doporučil. Gratuluji k dobře odvedené práci."

Ing.Milan Šta****, Brno

"K pronájmu jsme se dostali náhodou: Odjeli jsme do zahraničí a bylo nám líto prodat náš byt. Tak jsme do toho spadli. Kurz mi velmi pomohl, mám teď širší přehled a více bytů :o)

Informace jsou podrobné, i když např. výše hypotečních úroků už není aktuální. Vzorovou nájemní smlouvu používám, už ji mám 1x podepsanou, ostatní smlouvy změním po vypršení platnosti. S posledním nájemníkem jsme ji spolu četli a diskutovali hodinu, ale podepsal.

Mé celkové hodnocení vašeho kurzu je jednoduché: Před kurzem dva byty, po kurzu čtyři byty."

Ota P****

pronajímatel

"Vlastním několik nemovitostí. Kurz splnil má očekávání na cca 80 %. Průvodcem si myslím, že velmi dobrým, především pro někoho, kdo v této problematice není zběhlý. Informace v kurzu jsou poměrně velmi praktické. Vzorovou nájemní smlouvu je možné použít jako určitý základ, který se dále přizpůsobí konkrétnějším podmínkám. Pro lidi, kteří již byty vlastní a pronajímají, je kurz použitelný v omezeném rozsahu, nicméně i zde určitě naleznou informace, které jim připomenou něco, co nedělají, popř. dělají nesprávně. Řekl bych, že obecná část, analýza stavu ekonomiky, trhu nemovitostí, chování investorů atd. je spíše méně zajímavá, než konkrétní tipy a rady. Moje doporučení by bylo tento kurz zaměřit ještě více do praktických situací, výpočtů, daňových aspektů."

Libor Šte*****

zkušený pronajímatel

"Kurs obsahuje to, co jsme očekávali. Zkušenými realitními investory zatím nejsme, tato oblast nás však zajímá a do budoucna pravděpodobně něco spácháme. Myslím, že je to dobrý informační úvod a dá se patrně použít jako praktický průvodce. Informace jsou praktické a podrobné tak akorát. Ve větších podrobnostech by se už člověk asi ztrácel a unikala by mu aktuálnost informací. Chce to praxi. Se vzorovou smlouvou jsme spokojeni, tipy asi v nejbližší době použijeme. Myslím, že kurs pomůže pronajímatelům zejména tím, že si člověk uvědomí dosavadní chyby, dozví se, jak narovnat vztahy s nájemníky a snížit rizika ztrát. Celkově kurs zatím plní očekávání, navíc od Vás chodí další dodatečné tipy a informace. To je dobré. Škoda jen, že dodaná příručka je jen v papírové formě."

Ludvík Morá****

začínající pronajímatel