Za kolik koupit, pronajmout nebo prodat?

Pokud stanovíme cenu pronájmu bytu či jeho prodeje příliš nízko, zbytečně se připravíme o peníze. A stejnou chybu uděláme, pokud koupíme byt příliš draze.

Následující dva servery s cenovými mapami nám přitom pomohou podobné pasti obejít a stanovit cenu bytu či pronájmu tak, aby odpovídala místním podmínkám.

První

mapu zaštiťuje Asociace realitních kanceláří ČR a obsahuje zejména grafické zobrazení cen nemovitostí po celé ČR. Výběrem tzv. vrstvy v pravé horní části určíme, jaké informace se mají zobrazit (nájem, ceny bytů, ceny domů) a barevná škála nám potom ukáže, v jaké úrovni se místní ceny – ve srovnání s ostatními městy – pohybují:

http://cenovamapa.gekonsro.cz/

(Názorné zobrazení cenové hladiny nemovitostí na různých místech ČR je vhodné zejména pro ty investory, kteří chtějí koupit a pronajímat byt, ale jejich příjmy nestačí na nákup nemovitosti v jejich „drahém“ okolí. Vyhledáním místa s nižšími cenami a nákupem a pronájmem bytu v této lokalitě mohou přitom svůj plán uskutečnit.)

Druhý server je zaměřen na ceny pozemků a obsahuje přehled odkazů na oficiální cenové mapy pozemků vybraných měst stanovené pro úřední účely. Tyto cenové mapy nemusí vždy ukazovat skutečnou cenu, za kterou byl pozemek zobchodován, slouží ale zejména k rozlišení více či méně poptávaných lokalit v daném městě:

http://www.cenovemapy.cz/CM_SEZNAM.html

Žádná cenová mapa nebude přirozeně nikdy dokonalým nástrojem ke stanovení prodejní ceny či pronájmu. Všechny totiž obsahují informace o nemovitostech různé kvality a navíc poskytují jen „fotografii“ cenové úrovně k nějakému datu v minulosti. Každý investor si musí proto cenovou mapu porovnat také s konkrétními nabídkami nemovitostí v místním tisku či internetových serverech pro danou lokalitu.

Protože ale nabídkové ceny v inzerci často neodpovídají skutečným cenám (majitel při jednání se zájemcem často přistoupí na snížení ceny a reálně zobchodovaná cena je tak nižší), ideálním postupem je kombinovat při určení ceny více zdrojů:

1. Prohlédnout si cenovou mapu a získat hrubý přehled o cenách v okolí.
2. Porovnat tyto údaje s aktuální nabídkou nemovitostí (sníženou o 5-10 %).
3. Vyhodnotit konkrétní lokalitu nemovitosti podle pěšího/automobilového ruchu, blízkosti obchodů a zeleně, dopravní dostupnosti a samozřejmě umístění bytu v domě a jeho kvality.

Jak klientům opakovaně říkáme, návratnost naší investice ovlivníme zejména na začátku, když nemovitost kupujeme a jakékoliv rozhodování o ceně bytu či výši nájemného bychom měli udělat až poté, co poznáme naši konkurenci a místní podmínky.

Pavel Řehulka

P.S. V investičním kurzu „Jak kupovat a pronajímat byty“ ukazujeme, jak minimalizovat právní rizika z pronajímání a jak maximalizovat výnos. Nemusíte ale nikam cestovat – celý kurz si můžete vyslechnout v pohodlí vašeho domova: Ve formě zvukové nahrávky a doprovodných materiálů (a vzorové nájemní smlouvy) „přijede“ až za vámi. Více informací najdete na www.JakPronajimatByty.cz


Štítky

cena bytu, cena nemovitosti, cenové mapy


Také vás může zajímat...