Protože se daně z nemovitostí mění, zde je rychlý přehled povinností majitele realit.
A pochopíte, co si ve vlastním zájmu okamžitě zjistit u vedení vašeho společenství vlastníků (nebo ostatních spolumajitelů)…
[emaillocker id=501]Nemovitosti nabyté v roce 2016
Pokud jste v průběhu roku 2016 zdědili, postavili, koupili nebo jinak nabyli nějakou nemovitost (byt, dům, pozemek, chatu apod.), máte povinnost podat do 31. ledna 2017 přiznání k dani z nemovitosti.
Nemovitosti nabyté v roce 2015
Přiznání k dani z nemovitosti musí podat každý, kdo je k 1.1.2016 vlastníkem nemovitosti nacházející se na území ČR. Pokud jste tedy v průběhu roku 2015 zdědili, postavili, koupili nebo jinak nabyli nějakou nemovitost (byt, dům, pozemek, chatu apod.), máte povinnost podat do 31. ledna 2016 přiznání k dani z nemovitosti.
Nemovitosti nabyté v roce 2014 a dříve
Pokud jste nabyli nemovitost či podíl již v roce 2014 nebo dříve (a podali k tomu příslušné přiznání), stačí počkat na složenku, kterou vám zašle finanční úřad automaticky.
Pokud došlo během roku ke změně sazeb, koeficientů nebo cen půdy, nové přiznání není nutné a změny zohlední sám finanční úřad.
Pokud se ale změnily okolnosti rozhodné pro vyměření daně (např. došlo k prodeji nemovitosti nebo naopak k nabytí další (dosud nepřiznané) nemovitosti nebo došlo ke změně v osobě poplatníka), je nutné podat nové daňové přiznání.
Nemovitosti ve spoluvlastnictví
Výše uvedené se týká i podílů na nemovitostech… nezapomeňte tedy na všechny případy, kdy jste během roku 2015/2016 zdědili, koupili nebo jinak nabyli podíl na jakékoliv nemovitosti.
Přiznávat může i každý podílník samostatně
Pokud má nemovitost více vlastníků, dříve platilo, že přiznání podával pouze jeden z nich. A pokud nebylo stanoveno jinak, daň museli platit všichni společně a nerozdílně.
Od roku 2011 platí, že daň pouze za svůj spoluvlastnický podíl pozemků, staveb a bytů může přiznat a zaplatit i každý samostatně.
Podá-li ale kterýkoli ze spolumajitelů daňové přiznání pouze za svůj spoluvlastnický podíl, ostatním tím vzniká povinnost udělat totéž.
Opozdilcům a neplatičům nově nabíhá automatická sankce: Pokud dotyčný nepodá daňové přiznání včas, finanční úřad mu automaticky vyměří pokutu ve výši 500 Kč. Maximální pokuta může dosahovat 5 % daňové povinnosti.
Protože finanční úřad nebude zajímat, zda ostatní spoluvlastníci věděli o samostatném podání jednoho podílníka, je vhodné do 31. ledna vyvolat mezi spoluvlastníky diskusi.
Výsledkem může být buď dohoda o společném postupu, kdy za všechny spoluvlastníky podává jako dosud daňové přiznání jeden a všichni pak daň platí společně. Nebo k takové dohodě nedojdete, a v tom případě bude muset podat přiznání každý sám za sebe.
Jak získat aktuální sazby a koeficienty
Protože řada měst a obcí vyhlašuje vlastní sazby a koeficienty, jež výši daně upravují podle místa, kde se nachází, před vyplněním přiznání je nutné na místním finančním úřadě tyto sazby zjistit.
Chcete-li si tuto práci ušetřit, můžete využít průvodce „Daňový portál – Přiznání k dani z nemovitostí“ na adrese adisepo.mfcr.cz. Ten příslušné sazby a koeficienty do přiznání sám automaticky doplní.
První termín splatnosti daně z nemovitostí je v každém roce 31. května.
Pavel Řehulka
P.S. V investičním kurzu „Jak kupovat a pronajímat byty“ ukazujeme, jak minimalizovat právní rizika z pronajímání a jak maximalizovat výnos. Nemusíte ale nikam cestovat – celý kurz si můžete vyslechnout v pohodlí vašeho domova: Ve formě zvukové nahrávky a doprovodných materiálů (a vzorové nájemní smlouvy) “přijede” až za vámi. Více informací najdete na www.JakPronajimatByty.cz
[/emaillocker]