(Ne)manželské nebezpečí, které vás může připravit o byt

Tento článek upozorňuje na jedno nebezpečí, které hrozí mnoha majitelům nemovitostí.

Přesně toto nebezpečí totiž mohlo připravit o byt i exprezidenta Václava Klause s manželkou.

Je to sice starší případ, stejné riziko ale číhá i dnes, v prostředí nového občanského zákoníku.

O co šlo?

V tisku před několika lety proběhly zprávy o tom, že Václav Klaus může přijít o byt, který s manželkou zakoupili před 10 lety.

Viz. např. článek Klausovi se budou soudit o byty.

Proč by měli o svůj byt přijít?

Chybička byla malá… ale důsledky mimořádně závažné: Na smlouvě o prodeji bytu totiž chyběly podpisy obou prodávajících manželů.

Podle občanského zákoníku platí, že majetek nabytý některým z manželů nebo jimi oběma společně za trvání manželství (s několika výjimkami) tvoří tzv. společné jmění.

Pokud následně dochází k prodeji majetku, který do tohoto společného jmění spadá, mají o tom rozhodovat oba manželé společně.

§ 714 nového občanského zákoníku stanoví:

(1) V záležitostech týkajících se společného jmění a jeho součástí, které nelze považovat za běžné, právně jednají manželé společně, nebo jedná jeden manžel se souhlasem druhého. Odmítá-li manžel dát souhlas bez vážného důvodu a v rozporu se zájmem manželů, rodiny nebo rodinné domácnosti, či není-li schopen vůli projevit, může druhý manžel navrhnout, aby souhlas manžela nahradil soud.

(2) Jedná-li právně manžel bez souhlasu druhého manžela v případě, kdy souhlasu bylo zapotřebí, může se druhý manžel dovolat neplatnosti takového jednání.

Právě povinnost jednání obou manželů se ale někdy přehlíží a důsledky jsou pro kupující nepříjemné.

Pokud jeden z manželů rozhodne o prodeji bez vědomí toho druhého, „obejitý“ manžel se může následně domáhat u soudu toho, aby byla celá transakce prohlášena za neplatnou.

Ze zpravodajství vyplývá, že když manželé Klausovi svůj byt kupovali, na kupní smlouvě byl na straně prodávajících podepsána jen jedna osoba – prodávající manžel. Podpis manželky ale chyběl.

Chybějící podpis manželky byl důvodem, proč soud konstatoval, že dohoda o převodu práv a povinností mezi prodávajícím, kupujícím a družstvem byla neplatná.

(Václav Klaus sice o svůj byt nakonec nepřišel – od uzavření transakce totiž uplynulo více než 3 roky a nárok manželky prodávajícího byl již promlčen.)

Ponaučení pro nás ostatní ale zůstává jasné:

Pokud je v katastru nemovitostí napsáno, že vlastníkem bytu jsou manželé, ve většině případů je nutné, aby na smlouvě o jeho prodeji figuroval podpis obou prodávajících manželů.

V opačném případě totiž po tři následující roky hrozí, že o byt přijdeme.

© Pavel Řehulka
autor je majitelem realitní kanceláře a tvůrcem investičního kurzu Jak kupovat a pronajímat byty

P.S. V investičním kurzu „Jak kupovat a pronajímat byty“ odhalujeme i další rizika, které na vlastníky a pronajímatele bytů čekají. Ukazujeme mnohdy jednoduché, ale velmi účinné, postupy, jak tato rizika minimalizovat. A navíc také získáte tipy a návody (včetně „neprůstřelné“ vzorové nájemní smlouvy), který vám umožní váš byt se ziskem pronajímat. Více informací najdete na www.JakPronajimatByty.cz


Štítky

nákup bytu, sjm, společné jmění manželů


Také vás může zajímat...

Jak 10x zvýšit zájem o váš byt k pronájmu krátkou „videoprohlídkou“, která vás nebude stát ani korunu