Jak (a kde) koupit byt za dvě třetiny jeho skutečné hodnoty 2

Jak (a kde) koupit byt za dvě třetiny jeho skutečné hodnoty

Každý investor-pronajímatel ví, že základní podmínkou pro ziskovost celého pronájmu je výhodná kupní cena.

Proč?

Výše nájemného je totiž daná poptávkou a trhem: Podle stáří, polohy a vybavenosti bytu je možné nájemné zvyšovat či snižovat. Pokud ale pronajímatel nabízí byt srovnatelný se sousedním, bude to právě nabídka a poptávka, která určí, kolik si může za pronájem účtovat.

Koupí-li tedy byt za standardní (a tedy plnou) cenu, bude dosahovat určité návratnosti své investice. Mnohem vyšší návratnost ale získá ten, kdo koupí ten samý byt levněji.

Všichni chytří investoři proto hledají tzv. podhodnocené nemovitosti: Ty, které mají vyšší hodnotu, než kolik za ně prodávající požaduje. A vědí, že když se jim podaří takový byt nebo nemovitost najít a levně koupit, nemusí se potom tolik bát o výši nájemného. Výhodný nákup jim totiž zajistí ziskovost investice dopředu.

Otázka ale přirozeně zní: Kde najít byty a nemovitosti, které se prodávají „pod cenou?“

Následující bezplatný zdroj těchto informací všechny investory potěší…

Protože nízkou prodejní cenu najdeme většinou tam, kde prodávající potřebuje peníze rychle, výhodným místem pro hledání a nákup bytů jsou exekutorské dražby.

Exekutoři dříve zveřejňovali dražby pouze na svých individuálních stránkách a hledání nemovitostí prodávaných v soukromých dražbách bylo proto vždy časově náročné.

To se ale už změnilo…

Exekutorská komora ČR provozuje tzv. „Portál dražeb“. A na adrese www.portaldrazeb.cz je k dispozici aktuální přehled dražeb nemovitostí prováděných exekutory podle exekučního řádu.

Chcete-li se tedy na jednom místě a zdarma dozvědět vše o exekučních dražbách, najdete zde nejen popis nemovitosti, ale i informaci o místě a termínu dražby a vyvolávací ceně.

Byt či jinou nemovitost můžete vyhledávat podle termínu dražby, druhu nemovitosti, podle ceny a nebo podle regionu.

Soudní exekutoři mají zákonnou povinnost dražby na Portálu dražeb zveřejňovat a na portálu proto jsou dostupné informace o všech dražbách, které provádějí.

Vyvolávací cena nemovitostí dražených soudními exekutory činí ze zákona dvě třetiny ceny zjištěné znaleckým posudkem. V případě neúspěšného prvního kola dražby se pro další kolo snižuje vyvolávací cena na polovinu původní ceny zjištěné znalcem.

Samotná skutečnost, že vyvolávací cena nemovitosti činí dvě třetiny její hodnoty, přirozeně neznamená, že se za tuto cenu také prodá. Pokud ale budete dražby sledovat a navštěvovat, rychle zjistíte, že lidská pohodlnost je vaším spojencem. Na dražby totiž nechodí takové davy, jak by se mohlo zdát. A nákup bytu za dvoutřetinovou (nebo poloviční) cenu je potom skutečně možný.

© Pavel Řehulka
autor je majitelem realitní kanceláře a tvůrcem investičního kurzu Jak kupovat a pronajímat byty

P.S. V investičním kurzu „Jak kupovat a pronajímat byty“ ukazujeme, jak minimalizovat právní rizika z pronajímání a jak maximalizovat výnos. Nemusíte ale nikam cestovat – celý kurz si můžete vyslechnout v pohodlí vašeho domova: Ve formě zvukové nahrávky a doprovodných materiálů (a vzorové nájemní smlouvy) “přijede” až za vámi. Více informací najdete na www.JakPronajimatByty.cz