Kolik dostal soused za svůj byt? Bezplatná cenová mapa odhaluje ceny okolních bytů

Kolik dostal soused za svůj byt? Bezplatná cenová mapa odhaluje ceny okolních bytů

Bezplatná cenová mapa odhaluje částky, za které se skutečně prodaly byty a nemovitosti ve vašem okolí.

Potřebujete zjistit cenu svého bytu nebo jste jen zvědaví, kolik stojí nemovitosti kolem vás? Chcete prodat svůj byt za maximální cenu? Nebo chcete koupit další byt, ale nechcete zbytečně přeplácet?

U nemovitostí platí, že jejich hodnotu určuje nabídka, poptávka… a realizované prodejní ceny obdobných bytů, domů a pozemků v okolí.

Pokud se obdobné byty v okolí prodaly za X Kč, toto X bude mít rozhodující vliv i na cenu toho vašeho. Pro kupující/prodávající je cena za okolní/sousední byt tzv. benchmark a z ní získávají pocit, zda je vaše nabídka nízká či vysoká.

Klíčem ke stanovení správné prodejní ceny je tedy informace o tom, za kolik se ty okolní prodaly… a právě tento náhled do uskutečněných realitních transakcí umožňuje

bezplatná aplikace Atlas cen.

Shromažďuje veřejně dostupná data o realizovaných realitních transakcích z katastru nemovitostí a zobrazuje je na mapě, kterou si může každý prohlédnout.

Obdobnou službu nabízí v ČR řada firem, Atlas cen je ale zveřejňuje bezplatně. (Snaží se tím přivést na své stránky návštěvníky a ty pak získat jako klienty pro své, již placené, realitní služby.)

Na mapě uvidíte, za kolik se prodaly nemovitosti ve vašem okolí. Můžete si je vyfiltrovat tak, aby co nejvíce odpovídaly té vaší. (Nebo té, kterou chcete koupit). A aplikace umožňuje i nastavit hlásič, který vám pošle zprávu, jakmile se ve vašem okolí (či kdekoliv jinde) nějaká nemovitost prodá.

Pokud tedy uvažujete o prodeji vaší nemovitosti, podívejte se, za kolik se prodávají srovnatelné nemovitosti ve vašem okolí. Pomůže vám to stanovit cenu, která bude současnému trh přiměřená.

A pokud kupujete, znalost okolních cen vám umožní nastavit své nabídce rozumný strop a vyjednávat s prodávajícím s důkazem o reálných cenách v ruce.

Pavel Řehulka
JakPronajimatByty.cz