Kdo vám zaplatí nájem, když nájemce nemá peníze 2

Kdo vám zaplatí nájem, když nájemce nemá peníze

Každý pronajímatel si přeje mít nájemce, který se chová slušně, pečuje o byt s maximální zodpovědností… a nájem platí vždy včas.

Protože jsou ale nájemci lidé se stejnými starostmi a potížemi, jako ostatní, do problémů s placením nájemného se může dostat i jinak solidní a zodpovědná osoba.

Nájemcův zaměstnavatel zkrachuje.
Nájemce nebo jeho partner dostane výpověď.
Nebo nájemci zabrání v práci úraz či zdravotní potíže.

Nájemní smlouva by měla být na tyto eventuality připravena (a odhalená rizika najdete na www.vzorovanajemnismlouva.cz), pokud ale nechcete dávat nájemci rovnou výpověď, máte ještě jinou alternativu:

Získat pro nájemce peníze, ze kterých může část nájmu uhradit.

Jak?

Pokud příjmy nájemce spadnou pod

stanovenou úroveň, nájemce může získat příspěvek na bydlení, který mu pomůže náklady na bydlení částečně pokrýt.

Poskytování příspěvku podléhá testování příjmů rodiny za kalendářní čtvrtletí a výše příspěvku se s rostoucím příjmem postupně snižuje. Podat žádost o příspěvek může ale jak vlastník bytu, tak nájemce přihlášený v bytě k trvalému pobytu. A nárok na dávku může být uplatněn 3 měsíce zpětně od měsíce, za nějž náleží.

Příspěvek na bydlení je poskytován, pokud 30 % (v Praze 35 %) rozhodného příjmu v rodině nestačí k pokrytí nákladů na bydlení a zároveň těchto 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny je nižší než příslušné normativní náklady na bydlení stanovené zákonem. Nárok na dávku přitom nezávisí na tom, zda jde o byt nájemní, družstevní nebo v osobním vlastnictví, či o bydlení v rodinném domě.

Jednoduchou kalkulačku pro výpočet příspěvku na bydlení najdete zde:
http://www.penize.cz/kalkulacky/prispevek-na-bydleni#calcul

A podrobné informace, jak o příspěvek požádat pak zde:
http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/prisp_na_bydleni

Příspěvek na bydlení samozřejmě nepokryje plnou výši nájemného, pokud má ale nájemce na tuto dávku nárok, právě tato pomoc může překlenout období, kdy se dostane do potíží.

© Pavel Řehulka
autor je majitelem realitní kanceláře a tvůrcem investičního kurzu Jak kupovat a pronajímat byty

P.S. V investičním kurzu „Jak kupovat a pronajímat byty“ ukazujeme, jak minimalizovat právní rizika z pronajímání a jak maximalizovat výnos. Nemusíte ale nikam cestovat – celý kurz si můžete vyslechnout v pohodlí vašeho domova: Ve formě zvukové nahrávky a doprovodných materiálů (a vzorové nájemní smlouvy) “přijede” až za vámi. Více informací najdete na www.JakPronajimatByty.cz