Jak zjistit, kdo je ve vašem bytě přihlášen k trvalému pobytu 2

Jak zjistit, kdo je ve vašem bytě přihlášen k trvalému pobytu

Víte, kdo je ve vašem bytě přihlášen k trvalému pobytu, aniž byste to věděli?

A víte, jak si to můžete ověřit?

Vlastník nemovitosti může zjistit, kdo v jeho bytě či domě bydlí (je zde trvale hlášen), za pomoci

§ 10 odst. 8 zákona č. 133/2000 Sb. o evidenci obyvatel:

“Ohlašovna sdělí vlastníkovi objektu na jeho písemnou žádost jméno, popřípadě jména, příjmení a datum narození občana, k němuž vede údaj o místě trvalého pobytu, odpovídající adrese objektu. Sdělení ohlašovny podle věty první musí být vlastníkovi objektu doručeno do vlastních rukou.”.

Chcete-li tedy zjistit, kdo všechno je ve vašem bytě přihlášen k trvalému pobytu, stačí zajít na magistrát či obecní úřad s listem vlastnictví.

Poznámka: Z praxe bohužel víme, že úředníci trvají na tom, že podle výše uvedeného mohou tyto údaje sdělit pouze „vlastníkovi objektu“. Samostatný byt ale bohužel není „objektem“. A bytový dům s několika bytovými jednotkami, z nichž jen jedna je ta vaše, nemá zase „vlastníka“. Na některých úřadech proto u bytových jednotek bohužel neuspějete… nebo musíte s úředníkem zahrát hru „nemáte tam náhodou osobu X?“ a sledovat jeho mimiku.

(Přihlášením k trvalému pobytu nevzniká dotyčné osobě ani nájemní právo, ani jiné právo byt užívat. Podrobnosti najdete v článku Jaká práva dává nájemci přihlášení k trvalému pobytu na www.JakPronajimatByty.cz).

(c) Pavel Řehulka
autor je majitelem realitní kanceláře a tvůrcem investičního kurzu Jak kupovat a pronajímat byty